פורסם ב טיפים, מאמן כושר אישי, פעילות גופנית

חשיבות החימום בתחילת אימון כושר

חימום לפני פעילות גופנית – יש הממעיטים בערכה, האם היא באמת כל כך נחוצה לנו? לפני כל פעילות גופנית במסגרת כלשהי, יגידו לנו לעשות חימום קל (לפחות) לפני שמתחילים, אבל כשאנחנו עושים את הפעילות בעצמנו, הרבה פעמים נחליט לוותר על החימום מעצלות או מחוסר ידע.

האם הוויתור על החימום משבש לנו את הביצועים או אף יותר גרוע – מזיק לנו? מסתבר שזה לא מספיק לעשות חימום קל קבוע, כמו אותו חימום שלימדו אותנו בשיעור ספורט בתיכון. יש לקשר בין החימום שאנו עושים לבין הפעילות אנו רוצים לבצע.

מצד אחד, אם אנו חושבים על שאר החיות בטבע, אפשר לשים לב שהן לא מבצעות שום "חימום" לפני שהן יוצאות לצוד את הטרף שלהן. הלביאה לא מתמתחת לפני הריצה שלה והיא מצליחה לא רע… אך מצד שני, האם נוכל להשוות את עצמנו ללביאות? אנו, שנמצאים רוב היום בישיבה פאסיבית וקמים לבצע פעילות גופנית רק פעם אחת ביום במקרה הטוב או פעם אחת בשבוע במקרה הרע. כנראה שלא.

ובכל זאת, על פי מחקרים שנעשו בשנים האחרונות אין אחידות וודאית לגבי שיפור התוצאות לאחר חימום. המטרה של חימום לפני פעילות גופנית היא לחמם את השרירים, להכניס אותם לפעולה ולהכין את הגוף. הטענה היא כי החימום עוזר גם לשיפור הביצועים וגם מגן עלינו מפני פציעות. מרבית ההשפעות של החימום הוא דרך מנגנון הטמפרטורה של הגוף.

כשטמפרטורת הגוף עולה, אנו יכולים להגיע למהירויות וכוח גבוהים יותר. בנוסף הטמפרטורה הגבוהה מספקת הפחתה בצמיגות הפנימית של השריר, היפרדות מהירה יותר של מולקולת החמצן מההמוגלובין, זרימת דם מוגברת לרקמה הפעילה והגנה לשריר (הסיכוי של שריר חם להינזק מקריעה נמוך יותר מהסיכוי של שריר קר).

למרות על האמור לעיל, על פי מחקרים שנעשו, אין אחידות בממצאים ואנו לא תמיד רואים שיפור ביצועים לאחר חימום. על פי המחקרים הללו, הבעיה בביצוע חימום לפני פעילות גופנית היא הרבה פעמים חוסר התאמתו לפעילות שבאה אחריו. היא מבוצעת לא בזמן הנכון, לא בעוצמה הנכונה או שלא עובדת על השרירים הנכונים.

כאשר אנו מבצעים חימום התואם את הפעילות הגופנית, הוא עוזר לנו להגן על השרירים ומשפר את הביצועים שלנו. מכיוון שלא תמיד נוכל לדעת בוודאות שאנו מבצעים חימום כראוי, תמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע שיבנה עבורכם אימון כושר אישי שמותאם לכם כמו כפפה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s